Hak holowniczy – dlaczego montaż zlecić profesjonaliście? Poradnik motoryzacyjny

Hak holowniczy - dlaczego montaż zlecić profesjonaliście? Poradnik motoryzacyjny

Hak holowniczy to przydatny element motoryzacyjny. Dzięki niemu przewóz większych gabarytów czy rowerów jest znacznie prostsze, gdyż możemy skorzystać z przyczepki lub zamontować na nim bagażnik rowerowy. Wybór odpowiedniego haka może jednak być pewnym utrudnieniem dla osób niezaznajomionych z tematem. Sam montaż we własnym zakresie również może być problematyczny. Dlatego warto w tym zakresie postawić na wiedzę i umiejętności fachowców z warszawskiego sklepu AutoZielonka, w którym nie tylko kupimy odpowiedni hak holowniczy, ale również zostanie nam w prawidłowy sposób zamontowany. Ofertę na dostępne haki holownicze znajdziesz pod adresem URL.

Rodzaje haków holowniczych i niezbędne akcesoria

Wbrew pozorom wybór haka holowniczego dopasowanego pod kątem sposobu eksploatacji może nastręczać problemów. Wybierać możemy spośród haków o różnym poziomie uciągu i maksymalnym nacisku oraz wykonanych z różnych materiałów. Do wyboru ponadto mamy cztery rodzaje, czyli hak z kulą mocowany śrubami, wypinany automatycznie, wypinany półautomatycznie i hak składany. Ważne przy wyborze tego akcesorium jest zwrócenie uwagi również na rodzaj gniazda elektrycznego, które zasilać będzie np. oświetlenie w przyczepce. Jeżeli decydujemy się na hak, który bazuje na gnieździe zasilanym w inny sposób niż holowany pojazd, warto zaopatrzyć się również w adapter, który umożliwi podłączenie.

Montaż haka holowniczego

Ze względu na fakt, że montaż haka może ingerować w działanie elektroniki, w którą wyposażone jest w zasadzie każde bardziej nowoczesne auto, należy zachować niezwykłą ostrożność podczas montażu. Oprócz tego proces montażu wymaga zabezpieczenia podwozia auta w miejscach, gdzie dochodzi do styku elementów. Co więcej, konieczne jest zaznajomienie się z tematem wiązek, które obsługuje hak, co jest niezbędne do tego, by oświetlenie przyczepki czy bagażnika rowerowego działało w sposób prawidłowy.

Dlaczego warto postawić na fachowców?

Zamontowanie haka holowniczego obejmuje zarówno wybór, jak i montaż tego akcesorium. Dzięki wiedzy fachowców możemy mieć pewność, że rodzaj haka zostanie odpowiednio dobrany do naszych potrzeb. Oprócz tego pozostaje jeszcze kwestia jego umiejscowienia, co często jest sprawą dość skomplikowaną zarówno ze względu na konieczność ingerencji w elektronikę i podwozie auta, ale również potrzebę demontażu elementów utrudniających instalację haka. Biorąc te kwestie pod uwagę, lepiej jest zlecić to zadanie profesjonalistom, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z haku holowniczego w sposób bezpieczny. Poza tym zlecając montaż specjaliście eliminujemy ryzyko uszkodzenia któregokolwiek z elementów samochodu, co mogłoby wygenerować dodatkowe koszty.