Co to jest druk na dibondzie? Poradnik drukarski

Co to jest druk na dibondzie? Poradnik drukarski

Płyta Dibond to aluminiowa płyta kompozytowa, która znajdzie swoje zastosowanie w branży reklamowej. Jest ona nośnikiem wysokiej i trwałej jakości treści reklamowej. Staje się ona coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wypierając inne mało efektywne nośniki reklamy. 

Na czym polega druk na dibondzie?

Druk na dibondzie jest rozwiązaniem, które zapewni nam trwałość naszych materiałów reklamowych oraz wysokie jakości estetyczne. Dibond jest otwarty na wszelkie zgięcia, korozję oraz rozmaite, niekorzystne zjawiska atmosferyczne – takie jak śnieg czy deszcz. Powierzchnia dibondu jest bardzo łatwa w czyszczeniu, a co najistotniejsze można ją bez problemu umyć silnymi środkami chemicznymi.

Oprócz wymienionych wyżej zalet dibond jest również bardzo lekki, co sprawia, że jest bardzo łatwy w przenoszeniu oraz w montażu. Płyty wykonane z dibondu są również łatwo poddawane różnego typu obróbkom – można z nich wycinać różnego typu nawet najbardziej skomplikowane wzory. W tym celu używa się zazwyczaj dwóch technik – frezowania lub zginania. 

Nadruk na Dibondzie wykonywany jest poprzez technikę bezpośredniego druku UV. Dibond jest dostępny w bardzo wielu wersjach kolorystycznych. Do wyboru są niemalże wszystkie kolory z podstawowej gamy. Może on również imitować efekt szlachetnego metalu.

Rozmaite zastosowania

Płyta dibond ma bardzo wiele zastosowań – świetnie nadaje się do wydruków fotograficznych. Jeśli chcesz, żeby twoje zdjęcia świetnie prezentowały się podczas wystaw w galeriach sztuki. Dibond znajdzie swoje zastosowanie również w promocji oraz w reklamie – z pewnością widzisz charakterystyczne kasetony z dibondu, które są przywiercone nad drzwiami np. zakładów fryzjerskich czy różnego typu firm. Jest to spowodowane tym, że materiał ten jest dużo tańszy niż bardzo drogi mosiądz lub stal nierdzewna.

Kasetony z dibondu są również o wiele bardziej estetyczne niż te wykonane z innych materiałów. Przede wszystkim nie widać łączeń między frontem a bokiem. Grafika na płytach wykonana jest za pomocą bardzo trwałej techniki frezowania kształtów podklejonych tworzywem sztucznym. Dibond sprawdza się świetnie zarówno na szyldach podświetlanych, jak i niepodświetlanych. Bez względu na rodzaj jest on zawsze widoczny.

Płyt z Dibondu można używać również do tworzenia: 

  • plansz
  • szyldów
  • wystrojów wnętrz
  • tabliczek informacyjnych
  • oraz do zabudowy wnęk

Warto korzystać z techniki bezpośredniego druku UV na dibondzie, ponieważ jest ona trwała, dość tania oraz przede wszystkim kolory oraz napisy na niej wykonane mają ogromne walory estetyczne.

Dowiedz się Więcej