Wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę – przebieg usługi
Szkody komunikacyjne niestety są często spotykane na drogach w naszym kraju. Gdy dochodzi do wypadku, zazwyczaj korzystamy z ubezpieczenia OC lub AC. Zlikwidowanie szkody w takiej sytuacji wymaga wyceny samochodu przez rzeczoznawcę. Czym cechują się te usługi? Jak przebiega wycena? Kiedy jest wykonywana?
Wycena szkody samochodu
Z usług rzeczoznawcy skorzystamy wtedy, gdy trzeba dokonać wyceny szkody samochodu. Nie zapominajmy o tym, że likwidacja szkody może bazować na kilku sposobach. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest metoda kosztorysowa, gdzie właściciel auta dostaje gotówkę na bazie sporządzonego kosztorysu naprawy. Musi on zatem przeprowadzić naprawę i wywiązać się z warunków umowy. Samodzielnie nie oszacujemy dokładnej kwoty szkody, dlatego pomoc fachowca jest na wagę złota. Postawmy na taką osobę, jaka racjonalnie oceni szkodę i posiada wieloletnie doświadczenie na rynku. Kliknij i Sprawdź ofertę niezależnego rzeczoznawcy samochodowego z firmy odszkodowawczej TB Ekspert. Powszechnie stosowana jest też likwidacja warsztatowa i ASO.
Jak przebiega wycena szkody przed rzeczoznawcę?
Okazuje się, że wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę bazuje na kilku krokach. Obowiązkiem rzeczoznawcy jest tutaj ostateczna wycena szkody. Oszacowanie wysokości jest tworzone na podstawie dokładnych oględzin auta przed naprawą, jak i po wykonaniu naprawy pojazdu. To bardzo ważna kwestia, dlatego nie należy zapominać o tym, aby rzeczoznawca co najmniej dwa razy obejrzał auto. Do jego zadań należy też analiza pełnej dokumentacji związanej ze szkodą i jej naprawą. Zawiera ona niezbędne informacje potrzebne do ustalenia całkowitej kwoty. Naprawa nie może zawierać usterki, jaka dokonana została przed wypadkiem. Warto podkreślić, że ubezpieczyciel w każdym przypadku weryfikuje dokumentację. Rzeczoznawca to osoba, która ściśle współpracuje z ubezpieczycielem, warsztatami i ASO.
Nie każda szkoda komunikacyjna wymaga powołania się na opinię rzeczoznawcy, jednak w większości sytuacji jest ona nieoceniona. Ze wsparcia warto skorzystać wtedy, gdy sprawa dotyczy bardziej zaawansowanych napraw, a skala uszkodzeń jest szeroka. Specjalista często koryguje wycenę na podstawie stanu faktycznego auta, co jest podstawą do złożenia reklamacji u ubezpieczyciela. Często wniosek jest rozpatrywany pozytywnie, natomiast ubezpieczyciel dokonuje korekty wyceny w drodze negocjacji. Jeżeli chcemy zyskać możliwość podjęcia rozmowy, musimy przeprowadzić rzetelną analizę, jaką oferują rzeczoznawcy. To podstawa do kontaktu z naszym ubezpieczycielem. Profesjonalna wycena szkody auta daje wiele korzyści, jakie warto mieć na uwadze.