Kamień dekoracyjny – jaki wybrać na ścianę, a jaki na podłogę?
Kamień dekoracyjny w ostatnich latach stał się trendem w dziedzinie dekoracji wnętrz. Bowiem nie tylko wygląda estetycznie, jak również powoduje, iż wnętrze naszego domu stanie się bardziej przytulne. Można go kupić zarówno, jako płytki dekoracyjne wykonane z gipsu, jak również betonu, konglomeratu, bądź jako kamień naturalny. Aczkolwiek jeżeli chodzi o kamień naturalny to jest on znacznie droższy od pozostałych, które są dostępne na rynku i znacznie trudniej się go układa.
Zalety kamieni dekoracyjnych
Kamień dekoracyjny należy do jednych z najlepszych surowców, jakie są wykorzystywane do dekoracji domów. Bowiem jest on twardy i odporny na upływ czasu, a zarazem niezwykle plastyczny. Poprzez co daje możliwość zastosowania go zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i tych klasycznych. Z kolei paleta kolorystyczna kamieni dekoracyjnych daje możliwość skomponowania ich z różnymi strukturami oraz formami występującymi już w naszym domu.
Kamień dekoracyjny na ścianę
Jeżeli chodzi o zastosowanie kamienia dekoracyjnego na ścianę, to niezwykle popularne jest zastosowanie go na słupki w domu. Dzięki czemu stworzymy niepowtarzalną aranżację naszego wnętrza. Bowiem wprowadzenie kamienia dekoracyjnego na przykład do na ścianę do salonu sprawi, iż wystrój zyska niebanalny charakter, jak również wrażenie dobrego kunsztu.
Na ścianę najlepiej nadadzą się kamienie dekoracyjne z granitu, które są odporne na zabrudzenia, w związku z czym bardzo dobrze sprawdzą się one w domach, w których są małe dzieci. W przeciwieństwie do marmuru, który jest bardziej podatny na zabrudzenia, ze względu na swoja porowatość. Również rozwiązaniem, który nie obciąży domowego budżetu są okładziny gipsowe, które imitują kamień dekoracyjny. Aczkolwiek ich faktura i wzór są tak zaprojektowane, aby w pełni oddawały wrażenie kamienia naturalnego.
Kamień dekoracyjny na podłogę
Z kolei jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego kamienia dekoracyjnego na podłogę, to warto rozważyć możliwość:
- wapieni
- kwarcytów
- trawertynów
- bazaltów
Im mniej chłonny kamień wybierzemy, tym mniej zwiększymy ryzyko zabrudzenia oraz zaplamienia jego powierzchni. Chcąc precyzyjnie ustalić jego chłonność takiego kamienia należy sprawdzić, jaką klasą jest on oznaczony. Bowiem klasa A oznacza najmniej chłonne kamienie dekoracyjne, a wśród nich są kwarcyty. Z kolei w klasie B kamienie odkształcą się pod wpływem wilgoci. Należy także pamiętać, że jeżeli kamień będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne, to powinien być twardy, jak na przykład bazalt. Natomiast, gdy wybieramy mniej twardy kamień powinniśmy dobrać do niego grube elementy tak, aby można było je poddawać wieloletniej renowacji.
Sprawdź także ofertę łupka na ścianę, który świetnie się prezentuje zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu.