Na czym polega dopłata do odszkodowania i jak ją uzyskać?
Od czasu wynalezienia pierwszych pojazdów mechanicznych ludziom towarzyszą różnego rodzaju wypadki i kolizje. Wiążą się z tym odszkodowania, które w wypadku zaistnienia incydentu są wypłacane poszkodowanej stronie. Mało jednak kto wie, że istnieje możliwość skorzystania z dopłat do odszkodowań.
Czym jest dopłata do odszkodowania?
Jest to najprościej mówiąc umowa cesji (przekazania) szkody wybranej firmie odszkodowawczej. Cesja szkody jest dogodnym dla klienta rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku braku porozumienia z aktualnym ubezpieczycielem w kwestii wysokości oczekiwanego odszkodowania.
Jak to działa?
Firma odszkodowawcza „odkupuje” od Ciebie szkodę, która powstała w wyniku incydentu drogowego i w Twoim imieniu upomina się u ubezpieczyciela o wyższą stawkę odszkodowania. Odkupienie odbywa się na zasadzie spisania z firmą odszkodowawczą umowy, w której upoważniasz ją do ubiegania się w Twoim imieniu o ponowne naliczenie stawki odszkodowania. Zyskujesz nie tylko szansę na wyegzekwowanie większych pieniędzy, ale również możliwość reprezentowania swoich interesów przez profesjonalną spółkę.
Jak to wygląda w praktyce?
Sprzedaż szkody jest prosta: w pierwszej kolejności dostarczasz firmie odszkodowawczej kosztorys likwidacji szkody. Później działa firma: na podstawie kosztorysu sprawdza, czy (i o ile) możesz się jeszcze ubiegać u ubezpieczyciela. Po dokonaniu rozeznania firma przedstawia kwotę, za którą chce odkupić szkodę. Gdy sprzedajesz szkodę, podpisujesz umowę cesji wierzytelności i otrzymujesz zapłatę.
Czy mogę odsprzedać każdą szkodę, która powstanie?
Niestety nie. Polskie ustawodawstwo nie przewiduje odsprzedaży praw do rekompensowania szkód osobowych. Odsprzedaży podlegają szkody komunikacyjne z OC sprawcy wypadku, od której minęło nie więcej niż 3 lata. Odsprzedaż szkód z AC jest zdecydowanie mniej popularna, chociaż nie ma rażących przeciwwskazań, by je też przekazać cesją.
Dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem?
Korzyści płynące z tego rozwiązania:
- możesz otrzymać większą kwotę m.in. na naprawę uszkodzeń w Twoim aucie
- przy odkupowaniu Twojej szkody nie ponosisz żadnych kosztów (nie opłacasz analizy kosztorysu, wyceny dopłaty oraz przygotowania i sporządzenia umowy cesji)
- nie tracisz odszkodowania u swojego starego ubezpieczyciela (obiektem odkupu jest jedynie zaniżona część odszkodowania)
- nie jesteś uwikłany w postępowanie sądowe między Tobą a ubezpieczycielem
- Twoje interesy reprezentuje profesjonalna firma odszkodowawcza
- skuteczność jest bardzo duża – dowodem są liczne sprawy sądowe, zakończone sukcesem
- nie tracisz swoich aktualnych zniżek u ubezpieczyciela!
- dochodzenie swoich praw z ramienia firmy odszkodowawczej nie wiąże się z utratą zniżek zbieranych często całymi latami w ramach swojego ubezpieczenia komunikacyjnego
- dopłatę możesz uzyskać nawet za stłuczkę z starszymi autami oraz bez względu na rozmiary szkody
- firmy odszkodowawcze reprezentują interesy każdego klienta, który się do nich zwróci.
Więcej szczegółowych informacji o dopłatach do odszkodowań dowiesz się ze strony – https://tbekspert.pl/doplaty-do-odszkodowan/