Jak dobrać parametry pompy ciepła?
Cena i komfort to dwie zasadnicze kwestie, które brane są pod uwagę w momencie wyboru odpowiedniego rodzaju ogrzewania lokalu. Opcją łączącą niskie koszty eksploatacji, wygodę użytkowania, a do tego żywotność jest bez wątpienia pompa ciepła. Jak dobrać odpowiednie urządzenie, a tym samym zminimalizować ryzyko nieregularnej pracy oraz niedogrzania budynku?
Dopasowanie gwarancją sukcesu
Zadowalające efekty działania pompy są wynikiem jej dopasowania do charakteru ogrzewanego miejsca – objętości, powierzchni czy zastosowanych koncepcji termoizolacyjnych, a jednocześnie uwzględnienia szeregu parametrów sprzętu, wśród których wskazuje się cztery kluczowe.
Moc grzewcza
Mianem tym określa się nic innego jak ilość dostarczanego do instalacji ciepła. Istotne dla tego parametru jest obliczenie zapotrzebowania przy określonej temperaturze zewnętrznej, a także z uwzględnieniem rodzaju ogrzewanego budynku. Inne wartości przyjmowane są bowiem w przypadku nowoczesnych domów pasywnych, inne zaś, gdy w grę wchodzą starsze lokale ze słabą izolacją.
Moc elektryczna
To maksimum energii elektrycznej pobieranej przez urządzenie – im niższa wartość, tym mniejsze koszty eksploatacji pompy. W większości przypadków prąd stanowi zaledwie czwartą część zapotrzebowania, cała reszta pobierana jest zaś ze źródła dolnego.
Wydajność chłodnicza
Wskazuje maksymalną wartość mocy, z którą pobierane jest ciepło, biorąc pod uwagę między innymi zewnętrzne wskaźniki temperatury. Obliczana jest zaś przed odjęcie mocy elektrycznej od grzewczej. W praktyce – im wyższa wydajność, tym sprawniejszy układ chłodniczy.
Współczynnik efektywności
Parametr ten nazywany jest także współczynnikiem wydajności cieplnej (określa się go angielskim skrótowcem COP – od coefficient of performance), wskazuje zaś na stosunek mocy grzewczej urządzenia do energii, której wymaga jego zasilanie. Im niższa różnica temperatur dolnego źródła oraz systemu, tym wyższa wartość, a co za tym idzie – efektywniejsze działanie pompy.
Pompa i zalety jej wykorzystania
Odpowiednio dopasowana pompa ciepła to nie tylko niskie koszty wykorzystywania, ale także:
- błyskawiczny zwrot inwestycji – dużo szybszy niż w przypadku alternatywnych form ogrzewania,
- ekologiczne rozwiązanie – mimo wykorzystania energii elektrycznej, ilość zużywanego węgla jest porównywalnie niższa aniżeli w przypadku kotła,
- możliwość długotrwałej eksploatacji – w odpowiednich warunkach to nawet pół wieku,
- łatwa dostępność paliw (w atrakcyjnych cenach) – stanowiąca kwestię bezpośrednio wpływającą na trwałość urządzenia.
W razie problemów z dobraniem parametrów do pompy ciepła warto zwrócić się do specjalistycznej firmy AKWIN, która świadczy usługi montażu pomp ciepła.