Jakie usługi geodezyjne można wykonywać przy pomocy drona?

Jakie usługi geodezyjne można wykonywać przy pomocy drona?

Drony to kontrolowane przez człowieka najczęściej niewielkich rozmiarów statki powietrzne. Są one prawdziwym hitem ostatnich lat i nie wątpliwie nim pozostaną. Pojawiają się one coraz częściej w różnych dziedzinach życia np. w geodezji. Z uwagi na coraz szybszy postęp technologiczny, łatwo pozyskać je dla swojego biznesu, kupując własny statek lub wynająć operatora drona. W przypadku prac geodezyjnych zastosowanie dronów może być niezbędne, jakie więc usługi geodezyjne mogą wykonywać drony?

Pierwszym zastosowaniem jest wykorzystywanie dronów do wykonywania ortofotomapy, dzięki której można wektoryzować obiekty fotografowane na zdjęciach. Dzięki tym małym statkom powietrznym możemy także wykonywać obliczenia powierzchni, objętości itp.

To oczywiście nie wszystko! Dane z jednego nalotu ,który trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut możemy wykorzystać także do m.in :

  • zastąpienia szkicu polowego zdjęciami
  • kontrolowania w czasie postępu prac na budowie/kopalni
  • aktualizacji mapy do celów projektowych
  • wykonywania wywiadu terenowego
  • tworzenia modeli terenu potrzebnych do późniejszego projektowania nowych inwestycji w trójwymiarze
  • planowania zagospodarowań terenów rolnych i leśnych
  • mapowania placów budowy
  • sprawdzają się również w przypadku wystąpienia niewidocznych dla oka uszkodzeń czy awarii

Drony geodezyjne – jakie powinny być?

Drony wykorzystywane do prac geodezyjnych muszą mieć przede wszystkim wysoką jakość i rozdzielczość obrazu, właśnie na potrzeby tworzenia ortofotomap czy Numerycznego Tworzenia Terenu.

Ortofotomapy są opracowywane dzięki fotografią lotniczym z niskiego pułapu lotu , istotna jest zatem kamera, w którą jest on wyposażony.

Ważną również cechą drona jest automatyka, którą powinien się kierować przy wyborze klient. To dzięki niej statek przejmie część obowiązków pilota. Ważny jest zatem również zaawansowany system autopilota i inteligentne funkcje, które wyznaczą trasę podczas lotu, podczas którego dron będzie robił zdjęcia i nagrywał filmy. Oprócz tego nasz statek powietrzny powinien być stabilny i jak najbardziej dokładny, ponieważ każdy centymetr odchylenia ma wpływ na jakość prezentowanego obrazu. Ważne jest też posiadanie drona z technologią „RTK” (Real Time Kinematic) jest to system pozwalający na wykonanie precyzyjnych pomiarów przy użyciu nawigacji satelitarnej. Pomiar „RTK” to obecnie najnowocześniejsza na świecie technologia najdokładniejszych pomiarów .

Warto w nie zainwestować, ponieważ mogą być olbrzymią pomocą przy pracach i usługach geodezyjnych.

Dowiedz się Więcej