Kamień dekoracyjny na ścianę – jak wykorzystać go we wnętrzu

Kamień dekoracyjny na ścianie

Kamień dekoracyjny położony na ścianie to domena wykończeń elewacji. Jednak coraz częściej pojawia się też jako materiał wykończeniowy we wnętrzach. Sprawdzi się dobrze zarówno w aranżacjach tradycyjnych i nowoczesnych. Może być elementem wykończenia kominka, ale równie dobrze będzie wyglądał położony na całej ścianie.

Warto jednak wiedzieć, że można znaleźć kamień dekoracyjny naturalny jak i wykonany z tworzyw sztucznych. Dobrze wykonane płytki strukturalne będą nie tylko dobrze wyglądać, ale utrzymanie ich w czystości nie będzie trudne. Co prawda najlepiej wygląda kamień naturalny, ale jest nawet kilkukrotnie droższy od płytek z tworzywa.

Rodzaje naturalnego kamienia dekoracyjnego

Najczęściej wybieranym kamieniem do dekoracji jest łupek, ponieważ wygląda efektownie, ale jest też kamieniem najtańszym. Można znaleźć łupek w wielu kolorach od piaskowego po ciemny grafit, a także wiele rozmiarów płytek dekoracyjnych od małych przypominających płytki klinkierowe po duże płyty wielkości 70 na 70 cm. Dlatego też sprawdzi się świetnie i w nowoczesnych i w klasycznych wykończeniach. Można go też użyć do wykończenia łazienki.

Kolejny popularny kamień dekoracyjny to piaskowiec, który również występuje w szerokiej gamie barw, a do tego można go malować. Faktura piaskowca jest dość porowata i zazwyczaj na płytkach pozostawiane są wypukłe i wklęsłe nierówności, a więc będzie wyglądał on bardzo efektownie. Najczęściej używany jest to wykończenia kominka, chociaż sprawdzi się też jako wykończenie ścian w salonie. Nie nadaje się jednak do wilgotnych pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka.

W Polsce dość często wykorzystywany jest też bazalt, który ma zimną barwę przez co najczęściej używa się do w aranżacjach nowoczesnych, czy też mieszkań o dużej powierzchni jak lofty. Jednak dużą zaletą bazaltu jest to, że trudno go uszkodzić i nie wymaga dodatkowej konserwacji.

Jak wykorzystać kamień naturalny we wnętrzu?

Najpopularniejsze są kamienne podłogi, kamienne blaty w kuchni czy też wykończenie ścian. Przy ciemnych płytkach dekoracyjnych warto wykończyć tym materiałem jedną, tzw. główną ścianę, a resztę po prostu pomalować, aby podkreślić urok kamiennych dekoracji. Zwłaszcza w małym mieszkaniu warto postawić na jeden mocny element, aby optycznie nie pomniejszać i tak małej powierzchni pokoi. W przypadku łupka modne jest wykańczanie ścian w łazience tym materiałem, zwłaszcza tych połączonych z prysznicem typu walk in czy wanną. Natomiast w wypadku piaskowca najlepiej sprawdzą się płytki mniejszego formatu ułożone w ciekawy dla oka wzór na ścianie w salonie, sypialni czy przedpokoju albo na kominku.