Kinkiet nad lustro – w pojedynkę w czy w duecie?
Strefę umywalkową i lustro najczęściej oświetlamy stosując kinkiety. Ten sam typ oświetlenia wybieramy do salonów lub innych umieszczeń, gdzie postawiliśmy na lustro. Jak dobierać kinkiet nad lustro? Czy postawić na jeden, a może większą ich liczbę?
Kinkiet nad lustro – zalety
Kinkiet nad lustro spełnia rolę oświetlenia dodatkowego. Dzięki niemu można liczyć na doświetlenie tych miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć światło z lamp spełniających rolę oświetlenia głównego. Poza tym to zwykle estetyka, która jest w stanie chwycić za serce, jak i sprawić, że domowa aranżacja nabierze indywidualnego charakteru.
Jak jednak dobrać kinkiet nad lustro, by faktycznie przyniósł korzyści, a nie stał się ozdobą, której chcemy się szybko pozbyć? Wiele zależy od tego, gdzie zostało umieszczone lustro i jakich jest rozmiarów. Lustro w łazience musi być oświetlone w sposób wyrazisty, chłodną barwą, która pozwala dostrzec szczegóły, tak ważne podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych czy makijażu. Barwa ma znaczenie, bo nie powinna powodować przekłamania, kiedy to kolory i detale widziane są inaczej w świetle sztucznym, a w pomieszczeniu oświetlonym światłem naturalnym.
Światło emitowane przez kinkiet nad lustrem nie może również oślepiać. W łazience sprawdzają się zatem konstrukcje opatrzone kloszami otwartymi ku górze bądź mlecznymi i całkowicie zamkniętymi, jeśli skierowane są ku dołowi.
Lustro nie tylko w łazience
Lustra umieszczone w salonach bądź innego rodzaju pokojach dziennych, potrzebują ciepłej barwy światła. Gdy decydujemy się na jeden kinkiet nad lustrem, należy go umieścić równomiernie pośrodku. Jeśli kinkiety nad lustro mają zostać umocowane po bokach, powinny znaleźć się mniej więcej na wysokości naszego wzorku, w niewielkiej odległości od lustra. Im większe lustro, tym większą liczbę kinkietów można zastosować, ale skrupulatnie rozmieszczając je, by dobrze doświetlały, jednak nie za gęsto, bo to owocuje niekoniecznie lepiej oświetloną przestrzenią, a na pewno wyższymi rachunkami za prąd.
Na koniec estetyka i spójność z pozostałymi lampami. Kinkiety nie muszą pochodzić z kompletu, ale dla zachowania spójności, powinny mieć przynajmniej jeden element łączący je z pozostałym oświetleniem.