Kosmetyki z brzozy w codziennej pielęgnacji skóry i włosów
Brzoza to drzewo zwiastujące nadejście wiosny, uznawane za źródło energii i szczęścia. Oprócz tego, że kwitnienie brzozy kojarzy się często z alergią, może mieć dobroczynne skutki na skórę i włosy, dlatego jest składnikiem wielu kosmetyków. Jakie są właściwości brzozy i w jaki sposób oddziałuje na skórę?
Betulina zawarta w brzozie korzystnie wpływa na skórę.
Betulina i kwas betulinowy jest pozyskiwany z kory brzozy. Substancje te mają właściwości łagodzące i regenerujące w przypadku podrażnień, stanów zapalnych i uszkodzeń tkanki skórnej. Ma wiele zalet, jest między innymi naturalnym antyoksydantem, dzięki czemu niweluje procesy starzenia się skory. Stosowana w przypadkach AZS lub łuszczycy, koi i zmniejsza zmiany skórne. Krem brzozowy z betuliną znakomicie koi podrażnioną skórę, wzmacnia jej naturalną barierę ochronną. Jest szczególnie polecany do skóry bardzo wrażliwej, przesuszonej, wymagającej regeneracji oraz osobom cierpiącym na trądzik i opryszczkę.
Liść brzozy znalazł szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Liści brzozy zawiera m.in.: garbniki, olejki eteryczne, trójterpeny (betulina), flawonoidy oraz witaminę C. To popularne w zielarstwie antidotum, wykorzystywane przy schorzeniach nerek i dróg moczowych, z uwagi na właściwości moczopędne i dezynfekujące. W tym celu stosuje się napary z liści, które także mają działanie napotne i wspomagają przemianę materii. Substancje zawarte w liściach brzozy wspomagają również usuwanie toksyn z organizmu, ponieważ działają moczopędnie. Poza tym wzmacniają układ odpornościowy.
Liść brzozy można też stosować jako okład na opuchnięte i zmęczone oczy. Napar z liści reguluje pracę gruczołów łojowych, eliminuje łupież i zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Stają się one mocniejsze. Ponadto płukanki z liści brzozy przyspieszają porost włosów.
Z liści brzozy wykonuje się wodę brzozową, która znalazła zastosowanie w kosmetyce. Zapobiega ona wypadaniu i przetłuszczaniu się włosów, a także likwiduje łupież. Odżywia, sprawia, że włosy są miękkie i elastyczne. Napar ze świeżych, wiosennych liści brzozy poleca się też w kuracjach antycellulitowych. Sok z brzozy jest składnikiem wielu kosmetyków- kremów, szamponów, balsamów oraz mydełek. Kosmetyki te są przeznaczone do wrażliwej skóry, w tym skóry dziecięcej oraz przetłuszczających się i osłabionych włosów.
Woda brzozowa popularnym kosmetykiem do skóry twarzy i nie tylko.
Woda brzozowa doskonale sprawdzi się jako naturalny tonik do twarzy, który powinno się stosować zwłaszcza w miejscach problematycznych, np. na przebarwienia lub piegi. Doskonale sprawdzi się także w walce z trądzikiem młodzieńczym oraz innymi wypryskami. Woda brzozowa sprawdza się jako zamiennik szamponu przeciwłupieżowego. Zapobiega także przetłuszczaniu się włosów oraz wzmacnia cebulki, sprawia, że włosy są mocniejsze, a jednocześnie bardziej lśniące.