Dysbioza jelitowa- czym jest i jak jej przeciwdziałać?

Dysbioza jelitowa- czym jest i jak jej przeciwdziałać?

W przewodzie pokarmowym znajduje się około 1500 różnych gatunków bakterii. Nie jest to stan patologiczny, a wręcz przeciwnie- te mikroorganizmy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy mikroflora jelitowa jest zaburzona, może dojść do alergii lub różnych chorób zapalnych.

Mikrobiom i mikrobiota- co oznaczają te pojęcia?

W skład mikrobiomu wchodzą bakterie, drożdże, grzyby, pierwotniaki, wirusy. Trzeba pamiętać, że nie muszą one zawsze być pożądane dla organizmu. Termin „mikrobiom” określa zbiór genomów wszystkich drobnoustrojów zasiedlających organizm człowieka. Gdy mówimy o zbiorze wszystkich mikroorganizmów jako komórek, powinno używać się terminu „mikrobiota”.

Ważne jest to, by przeważały w niej mikroorganizmy dobroczynne, chroniące organizm przed oddziaływaniem szkodliwych mikrobów, a także- jak wskazują najnowsze badania- przed licznymi chorobami i dolegliwościami.

Dysbioza jelitowa- jakie są jej przyczyny?

Dysbioza jelitowa polega na nadmiernym namnożeniu bakterii i grzybów potencjalnie chorobotwórczych przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości bakterii prozdrowotnych. Z uwagi na mnogość ról pełnionych przez ekosystem jelitowy zaburzenie tego wrażliwego układu jest częstą przyczyną problemów zarówno ze strony przewodu pokarmowego, jak i układów pozornie niezwiązanych z przewodem pokarmowym. Z tego względu warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o mikrobiom jelitowy i jakie czynniki mogą potencjalnie prowadzić do rozwoju dysbiozy jelitowej.

Do czynników najsilniej zaburzających mikrobiotę z pewnością należy zaliczyć antybiotyki. Stosowane są w celu leczenia infekcji bakteryjnych, natomiast z uwagi na swoje działanie przeciwbakteryjne uszkadzają również mikroorganizmy będące częścią flory jelitowej człowieka. Stopień uszkodzenia mikroflory jelitowej zależy od rodzaju stosowanego antybiotyku, czasu farmakoterapii, wyjściowego stanu mikrobioty pacjenta oraz od tego, czy w trakcie i po zakończeniu antybiotykoterapii sięgniemy po odpowiednio dopasowane szczepy probiotyczne.

Jak przeciwdziałać dysbiozie jelitowej?

Szczególnie istotnym elementem profilaktyki zaburzeń mikroflory jest codzienna dieta. Należy więc dbać o to, aby w diecie każdego dnia znajdowały się naturalne prebiotyki w odpowiednio wysokiej podaży. Do najlepszych źródeł prebiotyków w żywności należą: cykoria, szparagi, karczochy, cebula, fasola, topinambur.

Dieta codzienna powinna być jak najmniej przetworzona oraz powinna zawierać produkty fermentowane, czyli kiszonki, jogurty. Niekiedy wskazana jest także suplementacja witaminy B np. Vitaminum B compositum, Witamina B Complex, SEMALab Witamina B Complex, która wspomaga trawienie oraz stosowana jest w przypadku schorzeń żołądkowo jelitowych połączonych z zaburzeniami wchłaniania witamin. W przypadku dysbiozy jelitowej bowiem witamina K oraz witamina B może nie być syntetyzowana, tak jak to jest w przypadku prawidłowej mikrobioty jelitowej.