Jak działają niesteroidowe leki przeciwzapalne?

Jak działają niesteroidowe leki przeciwzapalne?

Są niemal powszechnie dostępne, można je kupić w każdym sklepie bez recepty, a spectrum ich działania jest bardzo szerokie. Niesteroidowe leki przeciwzapalne przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Sięgamy po nie często, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się ich składowi i działaniu.

Do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy bardzo wiele preparatów: Aleve, Gripex, Polopiryna, Dexak — by wymienić tylko niektóre. Ponieważ są dostępne powszechnie i nie potrzeba recepty, by je kupić, sięgamy po nie nader chętnie, nierzadko w nieuzasadnionych przypadkach albo niezgodnie z zalecaniami (na przykład łącząc je z innymi lekami z tej grupy, co może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia).

Działanie leków

Działania tego typu leków polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenezy w obu jego rodzajach: COX-1 i COX-2. Oba enzymy biorą udział w procesie syntezy prostaglandyn, czyli przekaźników pobudzających receptory bólowe, a także przyczyniających się do powstawania obrzęków i gorączki. Mówiąc najprościej, działanie leków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych polega na zmniejszeniu wytwarzania prostaglandyn, co z kolei przekłada się na zmniejszenie odczuwania bólu, a także złagodzenie obrzęków i gorączki.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne można podzielić na kilku grup, ale zasadniczo różni je od siebie siła działania. Dla przykładu diklofenak wykazuje stosunkowo silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne przy umiarkowanym działaniu przeciwobrzękowym. Aspiryna należy z kolei do leków o umiarkowanym działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwobrzękowym. Natomiast najsilniejszy w tej grupie jest lek metamizol.

Wskazania do stosowania leków

Wskazaniami do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych są różnego rodzaju bóle o natężeniu umiarkowanym lub słabym. Należą do nich między innymi:  bóle głowy, bóle zębów, mięśni i stawów, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bolesne miesiączkowanie, bóle kostne i stawowe.

Istnieją również inne wskazania do stosowania tego typu leków. Należą do nich między innymi: gorączka (towarzysząca między innymi objawom przeziębienia i grypy), a także schorzenia reumatyczne (między innymi reumatoidalne zapalenie stawów). Można stosować je także w zapobieganiu zakrzepom i udarom.