Nietrzymanie moczu dużym problemem kobiet

Borykają się z tą dolegliwością szczególnie kobiety, ale czasami i mężczyźni mają problem z nietrzymaniem moczu. Na pewno jest to schorzenie wstydliwe i przysparzające wiele problemów, bo trudno je opanować za pomocą farmakoterapii, szczególnie jeśli nie zainterweniuje się dosyć szybko.

Skąd ten problem?

Szczęściarzami są ci, którzy nietrzymanie moczu zawdzięczają złej diecie, różnym napojom, używkom czy lekom, ponieważ problem trwa krótko i mija po usunięciu źródła sprawczego. Często też na krótszy czas nietrzymanie moczu pojawia się przy problemach z pęcherzem, czyli najczęściej w związku ze stanem zapalnym i różnymi infekcjami tego narządu. Również przy zaparciach czasami może pojawiać się nietrzymanie moczu, ponieważ dochodzi do przepełnienia pęcherza, jak również do podrażnienia nerwów przez stolec.

Zdecydowanie w gorszej sytuacji są chorzy, mający problem z długotrwałym nietrzymaniem moczu. Pierwszym czynnikiem jest ciąża, podczas której dochodzi do ucisku na pęcherz i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Również po porodzie mogą powstać zmiany, takie jak obniżenie macicy i osłabienie mięśni, co skutkuje trwałym nietrzymaniem moczu.

Bardzo częstym przypadkiem jest po prostu starzenie się organizmu. Występują wtedy spadki w napięciu mięśni, w tym także pęcherza, który nie może utrzymać moczu przed wypróżnieniem i staje się nadrekatywny. Kobiety w czasie menopauzy są znacznie bardziej narażone na nietrzymanie moczu, ponieważ spada w ich organizmie poziom hormonu estrogenu, powiązanego ściśle z pęcherzem i nabłonkiem cewki moczowej.

Bardzo duży wpływ na nietrzymanie moczu mają problemy neurologiczne, np. procesy deminilizaycjne i inne, prowadzące do zaburzeń w przekaźnictwie nerwowym. Uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za kontrolowanie moczu, także skutkuje tym przykrym schorzeniem.

Nietrzymanie moczu – trzy typy

Wysiłkowe – pojawia się podczas wysiłku fizycznego, kiedy dochodzi do silnego nacisku na brzuch.
Naglące – kiedy chory odczuwa parcie na pęcherz i musi szybko oddać mocz
Z przepełnienia – wynikające z przepełnienia pęcherza, szczególnie często objawia się u mężczyzn mających problemy z gruczołem krokowym.
Jak rozpoznać chorobę?

Dolegliwość rozwija się powoli i już na początku objawów można zauważyć, że coś jest nie tak. Nietrzymanie moczu może pojawiać się przy kasłaniu, głośnym śmianiu, kichnięciu. O chorobie świadczyć też może częstsze odwiedzanie łazienki, wtedy gdy pęcherz nie jest jeszcze do końca wypełniony.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich borykających się ze schorzeniem w jego początkowej fazie jest taka, że nietrzymanie moczu można wyleczyć lub chociażby wyeliminować w wielu przypadkach. Co należy robić? Przede wszystkim odstawić używki, dużo się ruszać oraz zdrowo odżywiać. Należy też wykonywać wszystkie czynności uważnie, tak, aby nie dopuścić do powstania ciśnienia w śródbrzuszu – dotyczy to m.in. kichania, wstawania z łóżka, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Niedopuszczalne jest przetrzymywanie moczu w pęcherzu i jak również załatwianie się na zapas, z silnym parciem.

Jak widać nietrzymanie moczu ma wiele przyczyn. Dobra i szybka diagnoza pozwala pozbyć się problemu chociaż w pewnym stopniu. Warto więc obserwować swoje ciało i w razie zauważenia problemów z pęcherzem, zwrócić się po radę do specjalisty.