Rozstępy w ciąży – jakie są oraz jak można im zapobiec

Rozstępy w ciąży – jakie są oraz jak można im zapobiec

Rozstępy są zmianą ciała, która sprawia, iż kobiety na samą myśl dostają dreszczy. Dotyczą one aż 50-90% wszystkich kobiet ciężarnych, przeważnie ujawniają się w późniejszych etapach ciąży jako lekko czerwone linie, a w niektórych przypadkach mogą być nawet purpurowe. Najczęściej pojawiają się w dolnej części brzucha, jednak mogą także wystąpić na udach, biodrach, ramionach, pośladkach, a nawet piersiach. Jak je zwalczyć? Co na rozstępy?

Czym charakteryzują się rozstępy w ciąży?

U kobiet, które posiadają jasną skórę, rozstępy są przeważnie różowawe, a u tych z ciemną karnacją przybierają one kolor jaśniejszy niż skóra, która je otacza. Rozstępy pojawiające się w trakcie ciąży powstają w skórze właściwej na skutek upośledzenia fibroblastów – komórek, które produkują w skórze włókna kolagenu i elastyny. Są to białka tworzące uporządkowaną sieć, poprzez którą skóra jest właściwie napięta, elastyczna oraz jędrna. Włókna kolagenu cechują się dużą odpornością na rozciąganie. Jednak w przypadku, gdy skóra naciąga je powyżej granic ich naturalnej elastyczności, przyczynia się to do uwolnienia enzymów, które rozkładają włókna elastylowe i kolagenowe.

Rozstępy w ciąży posiadają także swój cykl życiowy. Z początku są czerwone, purpurowe. Na tym etapie ich leczenie jest o wiele prostsze – istnieje więcej sposobów na poradzenie sobie z nimi. Po pewnym czasie zmieniają one swój wygląd – bledną, stają się słabsze, mają postać białych, czasem srebrzystobiałych, nieregularnych, zagłębionych linii długości kilku, kilkunastu centymetrów i szerokości kilku milimetrów. W takiej formie są one znacznie trudniejsze do wyleczenia. Dlatego istotne jest, aby zająć się nimi przed ich wystąpieniem.

Co na rozstępy, czyli jak zapobiegać pojawieniu się rozstępów w ciąży?

Pomimo iż rozstępy na brzuchu bądź piersiach nie są bolesne, bywa, że kobieta odczuwa mrowienie lub swędzenie w miejscu ich powstania. Aplikacja balsamu nawilżającego może złagodzić swędzenie lub suchość skóry, jednak nie zapobiegnie ich powstaniu, niezależnie od tego, jak skuteczny jest produkt. Nie ma sposobu, który w pełni zagwarantuje, iż rozstępy w ciąży się nie pojawią. Ponadto jedne kobiety posiadają większą skłonność do ich wystąpienia, inne mniejszą bądź żadną. Owa predyspozycja może ukazać się właśnie podczas ciąży. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą wspomóc ich pojawienie się:

  • predyspozycje genetyczne,
  • jeśli w poprzedniej ciąży u kobiety wystąpiły rozstępy, mogą one pojawić się ponownie, jednak zazwyczaj jest to ściemnienie już istniejących,
  • gwałtowny lub duży przyrost wagi,
  • niewłaściwa dieta,

Istnieją jednak sposoby mające na celu zapobiec powstaniu rozstępów w ciąży. Zaliczane są do nich:

  • utrzymywanie stałej wagi ciała (bez znacznych wahań),
  • stosowanie prawidłowej dla matek, zbilansowanej diety,
  • ćwiczenia w trakcie ciąży,
  • masaż skóry,

smarowanie skóry kremami i balsamami, niekoniecznie tymi na rozstępy (może być to nawet odżywka dla niemowląt).