Dlaczego warto używać kubka miesiączkowego?

Dlaczego warto używać kubka miesiączkowego?

Kubeczek menstruacyjny to alternatywa dla tamponów i podpasek, który jest bezpieczny i nie ma przeciwwskazań do używania go. Wiele kobiet decyduje się na kubeczek ze względu na jego wygodę podczas podróży, czy aktywności fizycznej i zapewnia ochronę przed przeciekaniem przez wiele godzin.

Czym charakteryzuje się kubeczek i jak go używać?

Kubeczek menstruacyjny ma postać elastycznego kapturka wykonanego z gumy, silikonu lub tworzywa termoplastycznego TPE. Wsuwa się go do pochwy, otworem skierowanym ku szyjce macicy, a wydzielina miesiączkowa gromadzi się wewnątrz kubeczka. Zdecydowana większość dostępnych na rynku kubeczków menstruacyjnych to środki higieniczne wielorazowego użytku. Prawidłowe stosowanie, czyszczenie, konserwowanie i przechowywanie kubeczka sprawia, że może być używany przez 6 do 12 lat.

Kubeczki menstruacyjne dostępne są w wielu różnych kształtach i wymiarach. Odpowiedni rozmiar należy dobrać, kierując się budową ciała, wiekiem, siłą mięśni pochwy, aktywnością fizyczną, liczbą przebytych porodów siłami natury oraz obfitością miesiączek. Wybierając kubeczek dla siebie, należy kierować się zaleceniami producenta.

Tampon, czy kubeczek menstruacyjny?

Od działania tamponów i podpasek kubeczek odróżnia to, że krew miesiączkowa nie jest przez niego wchłaniana, a jedynie zbiera się w zbiorniczku. Kubeczek menstruacyjny idealnie dopasowuje się do ciała dzięki miękkiemu materiałowi i pozostaje na miejscu. Tampon jest produktem zawierającym często substancje chemiczne np. klej, perfumy, a nawet wybielacze. Powoduje to podrażnienia lub nawet alergię. Ponadto, tampony wchłaniają nie tylko krew, ale także naturalne i ważne wydzieliny z pochwy. Natomiast kubki miesiączkowe wykonane są ze 100% silikonu medycznego, który jest całkowicie nieszkodliwy dla organizmu.

Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy tampon jest pełny, przestaje wchłaniać, a nadmiar płynu trafia na ubrania. Z kubkiem miesiączkowym jest inaczej: prawidłowo włożony i rozłożony kubek menstruacyjny nie przecieka z powodu uszczelnienia ssącego, które powstaje podczas wkładania. Jeśli dojdzie do wycieku, oznacza to, że kubek nie został prawidłowo rozłożony lub należy dostosować rozmiar.

Dlaczego jeszcze warto postawić na kubeczek menstruacyjny?

Używanie kubeczka miesiączkowego pomaga chronić środowisko, ponieważ jest wielorazowego użytku. W przypadku stosowania tamponów, czy podpasek przez całe życie, kobieta zużywa ich nawet 11 000, co znacząco zaśmieca środowisko. Poza tym stosowanie kubeczka po prostu się opłaca- nie ma potrzeby wydawania pieniędzy co miesiąc na środki higieniczne jednorazowego użytku.

Warto postawić na kubeczek menstruacyjny, szczególnie gdy kobieta często podróżuje, uprawia jakiś sport np. pływanie, joga, fitness. Przy kubku menstruacyjnym możliwe są wszelkiego rodzaju sporty lub ćwiczenia. Z powodu próżni korek menstruacyjny jest zablokowany. W przeciwieństwie do tamponów bakterie nie są wchłaniane. Można w nim spać i czuć się bezpiecznie podczas okresu.