JPK, VAT – Najważniejsze zmiany podatkowe w 2018 roku

JPK, VAT - zmiany w roku 2018

Rok 2018 przynosi kolejne zmiany w prawie podatkowym. Szczególnie przedsiębiorcy będę musieli przyzwyczaić się do nowych rozwiązań. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). System ten obejmie około 1,6 miliona płatników VAT. System ten co prawda obowiązywał już od 2016 roku, lecz teraz obejmie większość przedsiębiorców, którzy są płatnikami VAT, z wyjątkiem tych, którym roczny obrót nie przekracza 200 tysięcy złotych.

Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny przedsiębiorcy będą przesyłać za pomocą dedykowanej do tego celu strony internetowej, stworzonej przez ministerstwo finansów. Udostępniono także szkolenia online oraz artykuły,które mają podpowiedzieć, w jaki sposób uzupełnić wszystkie dokumenty. Wielu ekspertów zauważa, że oznacza to konieczność komputeryzacji wszystkich przedsiębiorców. Dodatkowo zdaniem wielu oferowany przez ministerstwo program rozliczeniowy, który miał ułatwić życie płatnikom, jest nieczytelny i skomplikowany. W związku z tym wielu przedsiębiorców zapewne zainwestuje w płatne programy komputerowe lub będzie korzystało z pomocy księgowych.

Jest to o tyle istotne, że złożony Jednolity Plik Kontrolny nie może zawierać żadnych błędów, za ewentualne pomyłki przedsiębiorcę mogą spotkać wysokie sankcje. Dodatkowo od lipca rozliczający się za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego będą musieli, na żądanie urzędu skarbowego udostępniać na przykład księgę przychodów i rozchodów, czy też wyciągi magazynowe. Wszystko to oznacza, że urząd skarbowy będzie miał większą kontrolę nad zyskami przedsiębiorców i tym samym łatwiej wykryje wszelkie nieprawidłowości i próby oszustw podatkowych, co ma doprowadzić do zwiększenia wpływów do budżetu uzyskanych z podatków.

Podatek VAT

Najpoważniejszą zmianą czekającą płatników VAT jest wchodzący w życie od lipca split payment, czyli system podzielonej płatności. Polega on, jak zresztą wskazuje nazwa, na podzieleniu płatności. Zapłatę odpowiadającą wartości sprzedaży netto będzie płacił nabywca na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, będzie płacona na specjalne konto dostawcy, czyli rachunek VAT. Dodatkowo w życie wchodzi mechanizm, który ma uniemożliwić wielkim korporacjom optymalizacje podatkowe. Wchodzi on w życie ze względu na ratyfikację przez Rzeczpospolitą konwencji Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties ( w skrócie MBT). Konwencja ta zakłada konieczność zmiany kilkudziesięciu traktatów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Kliknij Tutaj o dowiedz się więcej o JPK.