Nasady kominowe hybrydowe – charakterystyka

W kwestii wyboru prawidłowego systemu wentylacji komina posiadamy bardzo wiele opcji. Jeśli mieszkamy w rejonie charakteryzującym się silnymi, sezonowymi wiatrami, obowiązkiem jest wyposażenie się w nasadę kominową. Jest to nakładka, którą montuje się na czubku przewodu kominowego.

Posiada ona kilka funkcji:

  • Poprawa ciągu kominowego
  • Regulacja ciśnienia w przewodzie
  • Ochrona przed wiatrem
  • Osłanianie komina przy opadach atmosferycznych
  • Zapobieganie powstawaniu odwróconego ciągu w kominie
W zależności od modelu, na który się zdecydujemy, zadania te wykonywane są na nieco inne sposoby. Niektóre z rodzajów nasad, takie jak stałe, obrotowe czy samonastawne, wykorzystują wiatr w celu lepszego wywietrzania komina. Jest to tanie i efektywne rozwiązanie, bywa ono jednak zawodne z uwagi na zmieniające się warunki pogodowe. Kolejną opcją są nasady mechaniczne, które za pośrednictwem specjalnych, zasilanych prądem wentylatorów tworzą ciąg w sposób sztuczny. Urządzenia te sprawdzają się w każdych okolicznościach, niestety zużywają elektryczność, co w dłuższym okresie może przełożyć się na większe, miesięczne opłaty. Całe szczęście, na rynku pojawiła się trzecia opcja, która łączy w sobie zalety każdej z tych grup – są to nasady kominowe hybrydowe.

Na jakiej zasadzie działają nasady kominowe hybrydowe?

Nasady kominowe hybrydowe to złoty środek w zakresie wentylacji komina. Podobnie do nasad mechanicznych, są one wyposażone w specjalny mechanizm umożliwiający sztuczne wywietrzanie przewodu. Główna różnica polega na tym, że ten nie musi być uruchomiony na stałe – aktywuje się on wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli na zewnątrz panują optymalne warunki, to nasady kominowe hybrydowe korzystają z energii wiatru, będąc w pod tym względem równie skuteczne co ich obrotowe odpowiedniki. Sprzęty te są nieco droższe od nasad stałych, lecz zapewniają one wentylację na najwyższym poziomie, nie będąc przy tym szczególnie odczuwalne w rachunkach za prąd.

Dlaczego nasady kominowe hybrydowe to przyszłość?

Pomimo, że systemy grawitacyjne nadal należą do najpopularniejszych, powoli rezygnuje się z nich na rzecz alternatyw. Ludzie jednak niechętnie rozstają się z darmową wentylacją, nawet jeśli jest ona o wiele mniej efektywna, niż ta uzyskana mechanicznie. Nasady kominowe hybrydowe to świetny pomost pomiędzy klasycznymi nasadami a sprzętem zasilanym prądem elektrycznym. Ich szeroki zakres regulacji oraz kompatybilność z odnawialnymi źródłami energii czyni z nich doskonały wybór dla każdego ekonomicznego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *