Tworzenie stron internetowych na WordPress – plusy i minusy

Tworzenie stron internetowych na WordPress - plusy i minusy

WordPress to najpopularniejszy system do zarządzania treścią typu Open Source, a ujmując prościej – do tworzenia stron internetowych. Jego pierwsza wersja ukazała się na rynku jakieś 18 lat temu, a od tego czasu zyskał szerokie grono wielbicieli, tym samym stając się jednym z najczęściej wybieranych systemów do budowania witryn WWW. Choć pierwotnie używany był przede wszystkim jako platforma blogowa, obecnie jest znacznie bardziej wszechstronny i stanowi solidny system CMS. Oczywiście, jak każde rozwiązanie dostępne w sieci, WordPress ma swoje plusy i minusy. Z tego artykułu dowiesz się o jego głównych zaletach oraz wadach.

Największe plusy systemu WordPress, czyli za co go kochamy

Nie bez powodu WordPress zdobył tak ogromną popularność w stosunkowo krótkim czasie. Do jego głównych zalet należy zaliczyć fakt, że jest całkowicie darmowy. Osoba, która chce otworzyć własną stronę internetową, musi zakupić jedynie serwer i hosting, co pozwala znacznie ograniczyć koszty. Kolejnym wielkim plusem systemu WordPress jest obecność dużej ilości wtyczek – ponad 45 tysięcy! Dzięki temu stronę można dowolnie rozbudować i w pełni dostosować do własnych potrzeb. Wiele z dostępnych wtyczek pozwala zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania, co świetnie łączy się z następnym plusem WordPressa, a mianowicie ułatwieniem działań SEO. System został napisany kodem wysokiej jakości, który okazuje się niezwykle przyjazny SEO. Zbudowane w nim strony WWW są „lubiane” przez Google, toteż pozycjonowanie staje się łatwiejsze. A jak wygląda obsługa systemu WP? Nawet osoby niezaznajomione z programowaniem lub projektowaniem witryn internetowym przyznają, że platforma jest prosta w użyciu i intuicyjna. To jedna z najważniejszych zalet systemu, ponieważ umożliwia stworzenie estetycznej i funkcjonalnej strony nawet nowym i niedoświadczonym użytkownikom.

Główne minusy platformy WordPress – na co trzeba uważać?

Pomimo wielu zalet system WordPress ma także kilka istotnych wad, o których warto wiedzieć. Należy pamiętać, że jest to platforma typu Open Source, co stanowi potencjalne pole do popisu dla hakerów. Niestety, ze względu na to, że w Internecie aż roi się od stron zbudowanych na WP, ataki zdarzają się niezwykle często. Niejeden użytkownik omawianego systemu skarży się też na problemy z aktualizacją strony. Niektóre wtyczki nie współgrają z poprzednimi modyfikacjami, co może powodować błędy w działaniu witryny. Na uwadze należy mieć też fakt, że dostępne wtyczki niejednokrotnie tworzone są przez społeczność, a nie przez specjalistów. W rezultacie część z nich może generować spore problemy, a nawet okazać się złośliwym oprogramowaniem.

Więcej o platformie WordPress, tworzeniu na niej stron www i zabezpieczeniach przed hakerami dowiesz się ze strony www.