Hydroizolacja balkonu – jak ją poprawnie wykonać?
Balkon to newralgiczny element konstrukcji budynku – wysunięty na zewnątrz, zwykle niezadaszony lub zadaszony z powodów czystko dekoracyjnych i przede wszystkim podatny na działanie czynników zewnętrznych, z których najgroźniejsze są kolejno wilgoć i temperatura. Aby zabezpieczyć tę część przed zgubnym wpływem szczególnie zmiennych w naszym klimacie warunków pogodowych, należy zadbać o jej odpowiednią hydroizolację.
Jak założyć hydroizolację na balkonie?
Są dwa sposoby zakładania hydroizolacji na balkonach i tarasach – powierzchniowy i drenażowy. Pierwszy z nich zakłada wzmocnienie i uszczelnienie zewnętrznej warstwy balkonu tak, by do środka nie dostawała się woda ani inne substancje, które mogłyby dokonać jakichkolwiek zniszczeń. Metoda drenażowa przewiduje zaś założenie specjalnej warstwy drenującej, która odprowadzałaby wodę na zewnątrz. Oba rozwiązania mogą zostać zastosowane przy użyciu produktów dobranych do zastanej powierzchni takich jak szlam, masa polimerowo-bitumiczna, papa termozgrzewalna, folie czy membrany. Ich zakup wymaga poczynienia odpowiednich nakładów finansowych, wobec czego wiele osób próbuje szukać oszczędności, wykonując izolację bez pomocy fachowców.
Zakładanie hydroizolacji – samodzielnie czy z firmą?
Część osób decyduje się samodzielnie założyć izolację, korzystając z powszechnie dostępnych produktów i licząc na zaoszczędzenie kilku złotych. Szeroki asortyment sklepów budowlanych nie ułatwia im jednak pracy, ponieważ klienci niedoświadczeni w branży budowlanej mogą mieć problem z doborem odpowiednich towarów do wybranej metody hydroizolacji oraz powierzchni balkonu. Źle położona izolacja będzie skutkować pojawieniem się wilgoci, a co za tym idzie – rozwojem szkodliwych mikroorganizmów, odpadaniem płytek i pękaniem płyty balkonowej, co stanowi realne zagrożenie zarówno dla mieszkańców budynku, jak i przechodniów. Po pojawieniu się pierwszego sygnału ostrzegawczego, czyli stopniowego odklejania się płytek od posadzki, powinno się zareagować błyskawicznie. W takim wypadku należy skuć feralne płytki, nierzadko wraz z całą wadliwą hydroizolacją i nałożyć nową jej warstwę wraz z glazurą. Dopiero potem można przejść do ponownego inwestowania w z pewnością zniszczoną warstwę dekoracyjną. Jest to jednak rozwiązanie niezwykle kosztowne i czasochłonne, potwierdzające, że lepiej zaufać profesjonalistom z firmy Bud-Prajs niż potem wielokrotnie naprawiać swoje błędy. Kliknij Tutaj i sprawdź ofertę firmy.
Podsumowanie
Hydroizolacja powinna zostać wykonana już na etapie budowy domu, ponieważ istnieje wtedy możliwość zintegrowania balkonu ze zbrojeniem bez obaw o uszkodzenie konstrukcji ściany i elewację. Źle wykonana izolacja lub jej brak mogą skutkować korozją betonu, rozwojem wilgoci oraz znacznymi stratami finansowymi. Warto więc podejść do budowy swojego domu odpowiedzialnie i już na samym początku zadbać o jakość budynku i bezpieczeństwo swojej rodziny.