Faktoring odwrotny – czym jest i jak działa? Poradnik
Faktoring do nowoczesna forma finansowania zewnętrznego dla firm, dzięki której przedsiębiorstwo nie musi borykać się z problemem niedostatecznej płynności finansowej spowodowanej długimi terminami płatności swoich należności, tj. faktur. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się skorzystać z prostej i jasnej formuły faktoringu. Czy jednak pojęcie faktoringu odwrotnego jest nam równie znane? Poniżej odpowiedź na to pytanie, czym jest faktoring odwrotny, kto powinien z niego korzystać oraz jakie zalety wiążą się z zastosowaniem tego rozwiązania w Twojej firmie.
Czym jest faktoring odwrotny?
Faktoring odwrotny oznacza nabywanie przez faktora zobowiązań klienta wobec dostawców. Faktor (firma faktoringowa) opłaca Twoje faktury zakupu, a Ty spłacasz mu swoje zobowiązanie w ratach lub ze sprzedaży w umówionym terminie w przyszłości. Jak wygląda proces faktoringu odwrotnego? W pierwszym kroku przedsiębiorca wysyła do faktora swoje faktury zakupu, aby po ich zaakceptowaniu, firma faktoringowa opłaciła je jego dostawcom w określonych terminach płatności, w jego imieniu. Następnie przedsiębiorca – zgodnie z wcześniej ustalonym terminem – zwraca firmie faktoringowej (faktorowi) wypłacone środki oraz umówioną kwotę wynagrodzenia za usługę. Cykl się powtarza.
Kto powinien zainteresować się faktoringiem odwrotnym?
Faktoring odwrotny może być atrakcyjną formą finansowania dla przedsiębiorców, działających w branżach, gdzie dostawcy nie oferują terminów płatności lub oferowane terminy są bardzo krótkie np. 14 dni. Faktoring odwrotny sprawdzi się również w przypadku, gdy dany przedsiębiorca mógłby uzyskać dodatkowy rabat u swojego dostawcy za płatność gotówkową. Często przy wysokich zamówieniach dostawcy skłonni są oferować nam atrakcyjne rabaty za szybką płatność faktury. Odwrotny faktoring pozwala także regulować wszelkie zobowiązania bieżące, nawet w momencie, gdy w naszej firmie pojawi się duży problem z utrzymaniem płynności finansowej i wszystkie linie kredytowe zostały już w pełni wyczerpane. W wielu przypadkach dostawcy decydują się na wydłużenie terminu płatności tylko tym kontrahentom, z którymi dłużej współpracują. Faktoring odwrotny może być przydatnym narzędziem, dzięki któremu zdobędziemy większe zaufanie naszych dostawców.
Jakie są zalety związane z faktoringiem odwrotnym?
Faktoring odwrotny w firmie Smart Faktor pozwala na korzystanie z zewnętrznego finansowania, które pomaga nam realizować bieżące płatności, a zapłatę których – w innym wypadku – firma nie mogłaby sobie pozwolić. Korzystanie z faktoringu odwrotnego pozwoli nam budować renomę wśród dostawców jako firmy, która szybko wywiązuje się z wszelkich zobowiązań. Co więcej, może to w przyszłości wpłynąć na znacznie lepsze warunki współpracy z dostawcami, którzy mają nas za godnych zaufania kontrahentów.