5 najciekawszych kryptowalut, które zmienią świat

5 najciekawszych kryptowalut, które zmienią świat

Czy poza bitcoinem mamy coś innego do wyboru?

Otóż tak. Bitcoin faktycznie jest kryptowalutą, która od dobrych kilkunastu miesięcy jest najbardziej znana. Pojawia się wszędzie, w telewizji, w internecie, w radiu. Aż strach czasem zajrzeć do lodówki. I choć jego popularności, możliwości zarobienia na nim, nie można negować o tyle za jego plecami czyhają inne waluty, które są gotowe wskoczyć na ten potencjalny nr. 1. Tymi najciekawszymi są m.in.: Litecoin, Ethereum, Monero, Neo, Cardano, Ripple, Lisk, Dash czy Bitcoin Cash. Skupimy się na pięciu z nich, które naszym zdaniem są najbliżej popularności Bitcoina.

Ethereum (ETH)

Na dzisiejszy Ethereum jest jedną z najczęściej wybieranych alternatyw wobec Bitcoina, a zatem jest na drugim miejscu pod kątem popularności a w 2017 roku radził sobie na rynku kryptowalut bardzo dobrze. Mianowicie poszedł do góry aż o 4000% podczas gdy jego przeciwnik trzykrotnie.

Jest on open-sourcową cyfrową walutą, posiada system cyfrowych monet. W aspekcie blockchaina, ETH zostało wyposażone w inteligentne kontrakty, czyli system programowania transakcji bez udziału osób pośrednich. Na jego bazie można budować również aplikacje, które pomagają zarządzać pieniędzmi.

Litecoin (LTC)

Jej twórcą jest były pracownik Google, Charles Lee, który pierwszego klienta opublikował w październiku 2011 roku. Stworzył on walutę, która jest bardzo podobna do bitcoina, umożliwia ona natychmiastowe bardzo tanie płatności i wymianę pieniędzmi pomiędzy ludźmi na całym świecie. Pokazał już kilkakrotnie, że jest bardzo dobrą alternatywą dla swojego najgroźniejszego rywala. Jedną z ważniejszych różnic między LTC a BTC jest szybkość potwierdzania transakcji. W przypadku LTC, bloki przetwarzane są co 2,5 minuty czyli do czterech razy szybciej niż BTC.

Lisk

Ta waluta działa od 2016 roku. Różni się od bitcoina tym, że się jej nie wydobywa. W sieci działają wybierani delegaci, którzy są wynagradzani za potwierdzenie transakcji, dlatego też w ich interesie jest by zrobić to jak najszybciej i jak najbezpieczniej.

Dash

Pierwszy blok wykopano w 2014 roku, kiedy to zaczynał z inną nazwą, mianowicie “Darkcoin”. I tak oprócz tych standardowych zalet, cech bitcoina, Dash wyróżnia się przede wszystkim ułatwieniami w przeprowadzaniu transakcji, poprzez systemy InstantSend (który umożliwia natychmiastowe wymiany, ponieważ poza wykorzystywaniem pracy koparek, robi to również za pomocą portfela Masternode) i PrivateSend (zapewnia zwiększony poziom anonimowości).

Ripple

Waluta działa od 2012 roku. Służy ona jako sieć rozrachunkowa i sama nie posiada swoich kopaczy. Za jej pomocą można rozliczać euro, dolary, franki, bitcoiny a nawet mile czy inne bonusy w programach lojalnościowych. W korzystanie z tej waluty zaangażowało się już kilka instytucji, takich jak Santander, Royal Bank of Canada czy UniCredit.

Więcej cennych informacji o kryptowalutach uzyskasz pod linkiem: krypto.net.pl