Jak samodzielnie odzyskać dane ze sformatowanego nośnika?

Jak samodzielnie odzyskać dane ze sformatowanego nośnika?

Wielu osobom zdarzyło się przypadkowo sformatować przenośną pamięć USB czy kartę pamięci. Nie wszyscy jednak wiedzą, że taka czynność łączy się z usunięciem z dysku urządzenia wszystkich danych. Jak więc z powrotem uzyskać dostęp do naszych zdjęć czy dokumentów? Co zrobić gdy nie posiadamy kopii zapasowej ważnych plików? Jeśli pamięć nie została zapisana ponownie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się samodzielnie odzyskać dane z takiego nośnika.

Proces odzyskiwania danych

Kiedy przydarzy nam się przypadkowe usunięcie danych z nośnika nie powinniśmy załamywać rąk. W Internecie istnieje mnóstwo programów do odzyskiwania danych. Przede wszystkim nie możemy nadpisywać dysku, czyli ponownie wgrywać dane na sformatowany nośnik. Spowoduje to permanentną kasację części danych przez co ich odzyskanie może być niemal niemożliwe. Należy również pamiętać o tym, by dysk nie był w żaden sposób uszkodzony. Jeśli sformatowane zostało urządzenie narażone na samoczynne nadpisywanie danych np. instalujące się aktualizacje na smartfonie, należy je natychmiast wyłączyć. Następnie przystępujemy do całego procesu odzyskiwania.

Dzięki społeczności internetowej, w sieci dostępne są darmowe programy dla osób, które utraciły swoje dane. Znacie program CCleaner do czyszczenia komputera z niechcianych programów? Informatycy pracujący nad tym projektem stworzyli również program Recuva, który służy do odzyskiwania usuniętych plików nie tylko z twardego dysku, ale też pamięci zewnętrznej czy smartfona. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Wystarczy uruchomić skanowanie wybranej partycji i czekać na efekt. Jednak oczekiwanie może przynieść pożądany efekt – istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystkie pliki zostaną odzyskane. Następnie wybieramy lokalizację zapisu naszych plików i gotowe. Możemy również skorzystać z innych darmowych aplikacji dostępnych do pobrania w sieci. Przykładami innych programów są TestDisk & PhotoRec, Disk Drill Free, Puran File Recovery czy Strong Recovery.

A może serwis zrobi to lepiej?

Jeśli jednak żaden z darmowych programów nie dał rady z naszym urządzeniem lub przez nieuwagę nadpisaliśmy już pamięć, nie zostaje nam nic innego jak skorzystać z pomocy specjalistycznego serwisu, który w swojej ofercie posiada usługę odzyskiwania danych. Wyszukiwarka i dostępne w niej opinie, z całą pewnością skieruje nas do odpowiedniego punktu zajmującego się tą materią. Tego typu serwisy posiadają bardzo duży współczynnik udanych działań, dlatego też powierzenie naszych nośników specjaliście to pewny sposób na odzyskanie wszystkich usuniętych danych.

TOP 3 serwisy zajmujące się odzyskiwaniem danych:

 • Mirobios Serwis Komputerowy Mirosław Wiśniewski
  Adres: os. Oświecenia 44, 31-636 Kraków
  Telefon: +48 695 338 403
  E-mail: mirobios@gmail.com
 • Laboratorium Danych
  Adres: Starowiślna 69, 31-052 Kraków
  Telefon: +48 668 308 957
  E-mail: kontakt@labdata.pl
 • MiP Data & Forensic
  Adres: Zakopiańska 85, 30-418 Kraków
  Telefon: 12 442 99 41