Konserwacja i czyszczenie klimatyzacji – jak często trzeba ją wykonywać?

Klimatyzacja jest obecnie na wyposażeniu większości biur a coraz częściej decydujemy się na jej instalacje w mieszkaniach. Kiedyś to, co stanowiło przywilej i luksus, obecnie stanowi zwykły element wyposażenia. Dlatego też nie zawsze dbamy o klimatyzacje tak, jak powinno się to wykonywać.

Klimatyzacja w biurze i mieszkaniach jest istotnym elementem, który odpowiada za odpowiednią cyrkulację powietrza i zdrowe powietrze. Zaniedbanie klimatyzacji może prowadzić do poważnych problemów z jakością jej działania a w efekcie do jej zagrzybienia. Poniżej przedstawione zostały informacje dotyczące tego, dlaczego warto regularnie czyścić klimatyzacje, w jaki sposób to robić oraz z jaką częstotliwością należy wykonywać jej konserwację.

Dlaczego warto czyścić klimatyzację? 

Każdy właściciel klimatyzacji w domu lub biurze docenia ją głównie ze względu na dużą wygodę podczas upałów, a także usuwanie wilgoci podczas sezonu zimowego. Całoroczne działanie klimatyzacji jednak sprzyja powstawaniu bakterii oraz grzybów, które mają idealne warunki ku temu wewnątrz systemu. Im dłużej tego typu organizmy będą się rozwijać wewnątrz naszej klimatyzacji, tym bardziej będziemy odczuwać nieprzyjemny zapach. W najbardziej ekstremalnych przypadkach wdychanie takiego powietrza może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla nas.

Jak często czyścić klimatyzację

Czyszczenie klimatyzacji w biurach i mieszkaniach powinno odbywać się co najmniej raz w roku. Tego typu zabieg możemy wykonać sami lub zdecydować się na zlecenie tego wykwalifikowanym pracownikom serwisu klimatyzacji AKWIN. Jeśli podczas sezonu zimowego klimatyzacja nie była w ogóle uruchamiana, niezbędne jest jej wyczyszczenie już na początku wiosny. Brak korzystania z klimatyzacji może mieć duży wpływ na potencjalne mnożenie się grzybów i innych zanieczyszczeń, które mają doskonałą okazję do rozwijania się.

Jak czyścić klimatyzację? 

Czyszczenie klimatyzacji nie jest trudne i każdy właściciel może wykonać zabiegi konserwacyjne samodzielnie. Podstawa to wymiana filtra kabinowego. Taki filtr powinien być bezwzględnie wymieniany raz w roku. To właśnie w nim gromadzi się brud oraz kurz, co sprzyja rozwojowi bakterii. Najlepsze są nieco droższe filtry węglowe, jednak warto wydać trochę więcej i zagwarantować sobie lepsze działanie klimatyzacji. Jeśli nie wiemy w jaki sposób wymienić stosowny filtr w naszej klimatyzacji, warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedniej konserwacji powinniśmy również używać klimatyzacji w zgodzie z instrukcją producenta. Oznacza to wyłączanie klimatyzacji wtedy, gdy nie jest ona użytkowana. Dzięki temu sprzęt nie będzie eksploatować się tak szybko i dłużej nam posłuży.