Obróbka spienionego PCV – jak się do tego zabrać?

Obróbka spienionego PCV – jak się do tego zabrać?

PCV to niezwykle popularny materiał, który kojarzy się głównie z plastikowymi oknami. Warto wiedzieć czym jest ten materiał, czym jest spienione PCV i jak zabrać się za jego obróbkę.

PCV spienione – obróbka 

Obróbka pienionego PCV należy do bardzo łatwy zadań. Istnieje naprawdę wiele możliwości do wykorzystania. Można sięgnąć po zwyczajny nóż Olfa, który jest bardzo łatwy w obsłudze, można też zdecydować się na frezowanie, wycinanie, grawerowanie czy cięcie laserem.

Warto jednak zaznaczyć, że podczas obróbki laserem, powstają naprawdę toksyczne opary, dlatego należy stosować urządzenia, które posiadają zamykane pole robocze wraz z filtrem węglanowym. Ważne jest także, to że niepoprawne ustawienie maszyny i za mocna wiązka lasera, może spowodować znaczące uszkodzenia.

Czym jest spienione PCV?

Spienione PCV to materiał, który składa się z polichlorku winylu. Płyty wytwarzane są przy zastosowaniu techniki swobodnego spieniania. Taki produkt posiada bardzo regularną strukturę oraz zamknięte komórki. Wyróżnia się on także gładką powierzchnią oraz niewielką wagę. Przy czym zachowuje typową dla PCV sztywność.

Płyty ze spienionego PCV są dostępne w różnych rozmiarach i z różną grubością. Dlatego, z powodzeniem można znaleźć produkty dostosowane do konkretnych zadań. Jak wspomniano wcześniej materiał ten z łatwością można poddać obróbce mechanicznej lub termicznej. Dzięki temu można formować z niego różna kształty, a także łatwo wyrównywać brzegi.

Warto zaznaczyć, że poszczególne elementy wykonane ze spienionego PCV można także łatwo ze sobą łączyć np. śrubkami czy wkrętami. Można także wykorzystać specjalny klej.

Spienione PCV jest odporne na działanie czynników atmosferycznych. Charakteryzuje się ono także bardzo niskim poziomem absorpcji wody i dość dużą wrażliwością na działanie promieni słonecznych. Dlatego, elementy wykonane z tego materiału można wykorzystywać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć jest oryginalny i atrakcyjny wygląd, a także wyjątkowe właściwości dźwiękoszczelne.

Gdzie można zastosować produkty ze spienionego PCV?

Produkty ze spienionego PCV można zastosować w wielu miejscach. Przede wszystkim surowiec ten wykorzystuje się podczas produkcji plansz reklamowych, tablic informacyjnych, znaków, witryn sklepowych czy szyldów. Można także wykonać z niego pojedyncze napisy. Ponadto takie płyty to idealne podłoże drukarskie. Wykorzystuje się z nich też np. stojaki na wystawy.